
Fostul avion prezidențial al lui Nicolae Ceaușescu este scos la vânzare. Prețul de pornire al aeronavei ROMBAC 1-11 este de doar 25.000 de euro.
ROMBAC 1-11 este primul avion de pasageri, cu reacție, realizat în România și singurul din Europa comunistă, cu excepția URSS. Acesta a fost creat la Întreprinderea de Avioane București (actuala Romaero Băneasa), inspirat după licența avionului englez BAC 1-11, proiectat la începutul anilor ’60 și realizat de compania British Aircraft Corporation, în perioada 1963-1982.
Citește și: Accident în Crișeni: Autoutilitară cu remorcă răsturnată în șanțul de pe marginea drumului
Prima prezentare a aeronavei în fața conducerii comuniste a avut loc în septembrie 1982, pe aeroportul Băneasa, iar zborul inaugural, cu pasageri, s-a desfășurat în ianuarie 1983, pe ruta București-Timișoara. Prima cursă a avut loc două luni mai târziu, pe ruta București-Londra.
sursa
Citește și: Accident mortal pe Centura Carei: Pompierii intervin pentru descarcerarea unui șofer