Dominic Fritz: Reforma pensiilor și administrației publice trebuie adaptată realităților

Președintele USR, Dominic Fritz, a explicat într-un interviu la Digi24 că pachetul de reforme care vizează pensiile magistraților și administrația locală a fost elaborat într-un ritm accelerat, ceea ce a dus inevitabil la erori ce pot fi corectate pe parcurs.

Erorile din pachetul de reformă, explicate de liderul USR

Întrebat despre declarațiile lui Nicușor Dan, care a afirmat că anumite greșeli ar putea fi remediate până în 2027, Dominic Fritz a precizat că nu știe exact la ce s-a referit președintele, însă nu este surprins. Potrivit lui, presiunea exercitată de Bruxelles, de piețele financiare și de necesitatea respectării termenelor pentru PNRR a făcut ca reformele să fie adoptate într-un ritm intens.

„Este normal ca într-un pachet legislativ de sute de articole să existe greșeli. Acestea pot fi însă corectate ulterior, iar consensul politic joacă un rol important în acest proces”, a subliniat Fritz.

Discuțiile din coaliție și poziția PSD

Liderul USR a arătat că negocierile din coaliție se află „într-un punct bun”, chiar dacă uneori partidele își schimbă poziția. În privința reformei administrației locale, Fritz consideră legitimă solicitarea PSD de a amâna procesul cu două săptămâni pentru o analiză mai aprofundată.

„Nu putem face reforme doar pe hârtie. Ele trebuie să aibă un impact real asupra bugetului și administrației. Dacă reducem posturi neocupate, efectele sunt minime. De aceea este important să revenim asupra discuțiilor și să găsim soluții aplicabile”, a explicat acesta.

Obiectivul: o Românie pe un drum de creștere

Dominic Fritz a mai afirmat că, în ciuda verii tensionate din punct de vedere politic, obiectivul principal rămâne redresarea economică și consolidarea comunităților locale. „Guvernul trebuie să pună România pe o traiectorie de creștere economică și socială, adaptată provocărilor actuale”, a concluzionat liderul USR.