Învățător din Lugoj, cercetat sub control judiciar după ce ar fi lovit două eleve de 10 ani

Un învățător din Lugoj, județul Timiș, este cercetat penal sub control judiciar pentru 60 de zile, fiind acuzat că a pălmuit două eleve de 10 ani în timpul orelor de curs. Instanța a dispus și suspendarea dreptului acestuia de a preda în orice unitate de învățământ.

Decizia instanței și acuzațiile aduse

Potrivit IPJ Timiș, Judecătoria Lugoj a hotărât, la data de 6 noiembrie 2025, instituirea măsurii controlului judiciar pentru o perioadă de 60 de zile și suspendarea temporară a dreptului de a profesa. Cadrul didactic, în vârstă de 51 de ani, ar fi agresat fizic două eleve, lovindu-le cu palma peste față pe fondul unor presupuse acte de indisciplină.

Incidentul a fost semnalat autorităților pe 5 noiembrie, când părinții fetelor au depus o plângere la Poliția Municipiului Lugoj. În urma verificărilor, polițiștii au stabilit că fetele ar fi fost agresate în timpul orei, în sala de clasă, de către învățătorul lor.

Ancheta continuă sub coordonarea procurorilor

În cauză a fost deschis un dosar penal pentru purtare abuzivă, iar cercetările sunt desfășurate sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Lugoj. Autoritățile urmează să stabilească toate circumstanțele exacte ale incidentului și eventualele consecințe disciplinare suplimentare.

De la Parteneri