Poliția Română: Un copil de 5 ani din Bolintin Vale „s-a lovit” de mașina unui agent

Poliția Română a anunțat că un copil din Bolintin Vale, care a ieșit în fugă din curtea casei, „s-a lovit” de mașina unui polițist aflat în timpul serviciului. Copilul nu a fost rănit dar, preventiv, a fost solicitată intervenția unei ambulanțe.

Agentul se deplasa pentru punerea în executare a unui mandat de aducere emis de Judecătoria Bolintin Vale. Anunțul vine în contextul în care Poliția Română e implicată deja în două situații extrem de grave, una petrecută chiar în Bolintin Vale.

Citește și: Fraudă masivă în Delta Dunării: Român trimis în judecată de Parchetul European pentru utilizarea ilegală a fondurilor europene

Poliție: Un copil „s-a lovit” de mașina unui agent
Luni, 17 ianuarie a.c., în jurul orei 12.40, în timp ce un agent de poliție din cadrul Poliției Orașului Bolintin Vale, aflat în serviciu, se deplasa cu o autospecială de serviciu pe strada Palanca, din orașul Bolintin Vale, un minor de 5 ani nesupravegheat, a ieșit în fugă din curtea imobilului și s-a lovit de autovehicul aflat în mișcare.

În urma evenimentului rutier nu a rezultat vătămarea corporală a minorului, însă, preventiv, a fost solicitat un echipaj de ambulanță pentru efectuarea de investigații de specialitate.
La fața locului s-a deplasat o echipă operativă în vederea efectuării de verificări cu privire la aspectele semnalate, urmând ca la finalizare materialul să fie înaintat unitătii de parchet”, a transmis Poliția Română.

Citește și: Poșta Română inițiază un program de plecări voluntare pentru reorganizarea companiei

Aceasta a mai comunicat faptul că polițistul nu consumase alcool. Acesta are permis din 2007 și e încadrat în M.A.I. din 2012, fiind absolvent al Școlii de Agenți de Poliție Vasile Lascăr Câmpina. Agentul „desfășura activități pentru punerea în executare a unui mandat de aducere, emis de Judecătoria Bolintin Vale”, se mai arată în comunicat.

sursa

Citește și: Se oferă 10.000 de lei pentru înlocuirea sobelor vechi: Programul „Rabla pentru sobe” începe în februarie 2025