
Bugetul Ministerului Sănătății pentru 2026 a primit luni avizul comisiilor de specialitate ale Camerei Deputaților și Senatului. Suma alocată este mai mare cu 3,5 miliarde de lei față de execuția din 2025, dar ministrul Alexandru Rogobete a avertizat din start că banii nu vor fi suficienți pentru toate programele planificate și că se așteaptă la o rectificare bugetară în a doua jumătate a anului.
Zona cu cel mai mare risc de subfinanțare sunt programele naționale de sănătate și programele de screening. Rogobete a precizat că, deși bugetul aprobat depășește execuția anului precedent, el este mai mic față de alocarea inițială solicitată pentru 2025, ceea ce lasă o marjă îngustă de manevră. „Mă aștept la o rectificare undeva în vară, toamnă, unde aceste programe să fie completate„, a declarat ministrul.
El a mai precizat că o parte din cheltuielile planificate sunt legate de proiectele finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență, unde Ministerul Sănătății raportează o execuție de 88%. Lucrările și programele pornite în prima parte a anului vor necesita finanțare abia spre finalul lui 2026, motiv pentru care rectificarea pozitivă anticipată are o justificare tehnică, nu doar politică.
Prioritățile declarate ale ministerului pentru acest an sunt programele de screening și prevenție, pe care Rogobete le-a anunțat anterior și pe care le descrie ca absolut necesare.
Între timp, Parlamentul intră în linie dreaptă pentru adoptarea bugetului de stat. Dezbaterile generale în comisiile pentru buget, finanțe și bănci sunt programate marți, urmate de discuții cu ordonatorii principali de credite până miercuri, 18 martie. Rapoartele finale ale comisiilor vor fi depuse miercuri după-amiaza, iar votul final în ședința comună a Camerei și Senatului este programat joi.











