
Metrorex a anunțat reluarea circulației trenurilor de metrou pe Magistrala 1, inclusiv în stația Piața Victoriei 2, după ce aceasta a fost închisă temporar din cauza precipitațiilor abundente care au provocat infiltrații masive de apă. Intervenția pompierilor pentru evacuarea apei s-a încheiat în dimineața zilei de 2 iulie, permițând astfel revenirea la condiții normale de operare.
Intervenție amplă pentru evacuarea apei
Reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) București-Ilfov au confirmat încheierea misiunii de evacuare a apei acumulate în incinta stației de metrou Piața Victoriei. Echipele de intervenție au utilizat motopompe de mare capacitate pentru a extrage volume mari de apă din zona peronului. Toate dispozitivele de intervenție ale ISU B-IF au fost retrase din stație odată cu finalizarea operațiunii. Această intervenție a fost necesară în urma vijeliei puternice din seara precedentă, care a cauzat inundarea severă a stației.
Metrorex a mobilizat toate cele 20 de motopompe disponibile pentru a face față acumulărilor de apă din stația Piața Victoriei 2. Compania a beneficiat de sprijinul Inspectoratului pentru Situații de Urgență București-Ilfov (ISU-BIF), Apa Nova și Ministerul Apărării Naționale în eforturile de evacuare. Echipele de specialitate au acționat în regim continuu pentru a restabili condițiile de exploatare în deplină siguranță, conform unui comunicat publicat de companie pe rețelele sociale. Această operațiune a vizat eliminarea a milioane de litri de apă.
Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, a oferit detalii suplimentare despre amploarea intervenției, estimând că pompele trebuie să evacueze aproximativ șapte milioane de litri de apă. El a precizat că această operațiune de amploare este programată să dureze între 6 și 10 ore, subliniind complexitatea procesului de restabilire a funcționalității stației. Reluarea completă a circulației era anticipată pentru dimineața zilei de joi, 3 iulie.
În ciuda eforturilor depuse de autorități, călătorii și-au exprimat nemulțumirea față de situație și de modul în care Metrorex a gestionat incidentul. Unii pasageri au pus sub semnul întrebării eficiența intervenției, iar alții au amintit de creșterea prețului biletelor, sugerând că serviciile ar trebui să fie adaptate la inflație. Reacțiile negative au fost publicate pe rețelele sociale, reflectând frustrarea călătorilor afectați de închiderea stației și de perturbările în trafic.
Stația Piața Victoriei 2 a fost închisă temporar miercuri dimineață, 1 iulie, ca urmare a precipitațiilor abundente care au cauzat probleme majore de infrastructură. Infiltrațiile masive de apă au necesitat o intervenție rapidă pentru a preveni afectarea siguranței circulației trenurilor și a călătorilor. Decizia de închidere a fost luată pentru a permite desfășurarea în siguranță a operațiunilor de evacuare și remediere.
Circulația trenurilor pe Magistrala 1 a fost reorganizată pe durata intervenției. Trenurile au circulat pe rute modificate, între stațiile Dristor 2 și Ștefan cel Mare, cu oprire la linia 2 din această stație, și între Republica și Gara de Nord 1, unde s-a realizat îmbarcarea și debarcarea. Aceste măsuri au fost necesare pentru a minimiza impactul închiderii stației Piața Victoriei 2 asupra fluxului de călători și pentru a asigura continuitatea transportului.
În dimineața zilei de 2 iulie, în jurul orei 6:30, Metrorex a anunțat că circulația trenurilor de metrou pe Magistrala 1 a revenit la normal, inclusiv în stația Piața Victoriei 2. Această veste a fost primită cu ușurare de către călători, după o perioadă de perturbări cauzate de condițiile meteo nefavorabile și de intervențiile necesare pentru remedierea situației. Reluarea completă a serviciilor a marcat sfârșitul unei operațiuni complexe de gestionare a crizei.
Sursa: libertatea.ro






