
În plină iarnă, majoritatea oamenilor au ghinionul de a răci. Primul lucru la care te gândești când ai tuse este să iei medicamente, însă există nenumărate remedii naturale. Vezi mai jos ce te îndrumă Lidia Fecioru.
Există multe remedii naturale pentru a trata tusea, cum ar fi gargara cu apă sărată și consumul cu miere, însă asta nu e tot. Lidia Fecioru a vorbit de curând despre o băutură minune care ajută la calmarea tusei, iar tot ce ai nevoie sunt trei ingrediente.
Remediile la domiciliu nu ajută de foarte multe ori, însă Lidia Fecioru îți propune o băutură care poate fi preparată din trei ingrediente care calmează tusea.
Tusea este unul dintre cele mai frecvente motive pentru care oamenii se duc direct la dulăpiorul cu medicamente din casă. Tusea este perfect natural și poate ajuta la curățarea gâtului de praf și alți iritanți.
Citește și: Îmbunătățește Sănătatea Articulațiilor cu 21Collagen
Chiar și așa, tusea susținută poate fi, de asemenea, un simptom al multor afecțiuni de sănătate.
De curând, Lidia Fecioru a vorbit despre o băutură minune care ajută la calmarea tusei și sigur va fi o alternativă bună, în cazul în care vei întâmpina această dificultate în iarna aceasta.
Bioenergoterapeutul a recomandat și să tocăm mărunt 500 grame de ceapă, să adăugăm 400 de grame de zahăr și un litru de apă, iar apoi să punem amestecul la foc timp de 3 ore.
Citește și: Viitorul spitalelor din România: Proiecte de dezvoltare și modernizare
După ce a fiert, se lasă la rece și se adaugă 50 de grame de miere.
„Se iau 500 de grame de ceapă, o curăţăm, o tocăm mărunt, punem 400 de grame de zahăr şi un litru de apă. O punem la foc mic şi o fierbem 3 ore. Când a terminat de fiert şi o lăsăm puţin să se răcească, adăugăm acolo 50 de grame de miere.
Citește și: Spitale și turism medical: România ca destinație pentru tratamente
Dăm copiilor 6 linguriţe pe zi şi adulţilor câte 4-6 linguri mari. Se iau de obicei înainte de masă cu jumătate de oră. Tusea trece cam în 3-4 zile cu această soluţie. Se ţine într-un borcan de sticlă la frigider sau chiar pe masă”, a explicat Lidia Fecioru