Nicolae Ciucă: „După ce avem rezultatele finale, vom lua o decizie”

Nicolae Ciucă, candidatul Partidului Național Liberal (PNL) la alegerile prezidențiale din 2024, a făcut o declarație duminică seară în urma primelor rezultate ale exit-poll-urilor care îl poziționează pe locul cinci, cu un procent semnificativ sub așteptările partidului său. Acesta a subliniat că situația actuală este doar o estimare și că deciziile ulterioare vor fi luate în funcție de rezultatele finale oficiale.

Declarațiile lui Nicolae Ciucă:

Le mulțumesc tuturor românilor care au ieșit la vot, atât celor care m-au susținut, cât și celor care nu m-au votat. Este un exercițiu democratic esențial și arată că pe scena politică din România există loc pentru toate opiniile. În momentul de față, avem doar estimări. Fac apel la toți cei implicați în procesul electoral să finalizeze activitatea cu seriozitate și responsabilitate.”

Citește și: Victor Ponta:"Rusia se bucură când orice țară NATO are probleme”

Ciucă a ținut să mulțumească echipei de campanie, liderilor locali ai PNL și tuturor susținătorilor pentru implicare, subliniind că rezultatul campaniei reflectă onestitatea și dedicarea sa față de România.

Rezultatele parțiale ale exit-poll-urilor:

Potrivit exit-poll-urilor CIRA-Avangarde și CURS, înregistrate până la ora 19:00, următoarele procente au fost estimate pentru primii candidați:

Citește și: Controversele din jurul lui Călin Georgescu: Adevăr, Speculații și Manipulare în Spațiul Public

  1. Marcel Ciolacu (PSD) – 27%
  2. Elena Lasconi (USR) – 18%
  3. Călin Georgescu (independent) – 16%
  4. George Simion (AUR) – 15%
  5. Nicolae Ciucă (PNL) – 11%

Perspective și decizii viitoare

Nicolae Ciucă a declarat că rezultatul său reflectă schimbările din scena politică, dar și nevoia de adaptare a PNL. În ciuda poziției inferioare, candidatul a reafirmat că va analiza situația după confirmarea rezultatelor oficiale și va lua o decizie în ceea ce privește susținerea unui candidat pentru turul al doilea. Totuși, PNL pare să se afle într-un moment delicat, având în vedere sprijinul în scădere în fața noilor forțe politice emergente și a candidaților independenți.

Turul doi al alegerilor prezidențiale este programat pentru 8 decembrie 2024, iar Nicolae Ciucă a lăsat să se înțeleagă că PNL va juca un rol decisiv în conturarea alianțelor politice necesare pentru stabilitatea țării.

Citește și: Elena Udrea critică sistemul judiciar în contextul cazului Călin Georgescu: „Ignorarea deciziilor CCR pune în pericol drepturile cetățenilor”

sursa