România cumpără vaccinul contra variolei maimuţei

România își propune să cumpere 1.000 de doze de vaccin contra variolei maimuţei, ser care să fie la dispoziţia autorităţilor pentru momentul în care se vor înregistra şi la noi cazuri. De asemenea, tot mai multe ţări raportează persoane bolnave, iar Belgia este prima țară în care a fost introdusă carantina obligatorie.

România cumpără vaccin contra variolei maimuţei
Belgia este prima țară care cere o astfel de măsură, după ce a raportat patru cazuri cu boala în ultima săptămână. Autoritățile din Belgia au hotărât vineri să introducă o carantină obligatorie de 21 de zile pentru persoanele diagnosticate cu variola maimuței.

Citește și: Laptele de Aur, Băutura Care Te Scapă de Stres și Insomnie

Potrivit autorităţilor sanitare belgiene, cei care au luat contact cu pacienţii infectaţi cu variola maimuţei nu trebuie să se autoizoleze, dar ar trebui să rămână vigilenţi, mai ales dacă au intrat în contact cu persoane vulnerabile. Belgia a raportat până în prezent 4 cazuri de variola maimuţei în doar o săptămână
Primul caz suspect de variola maimuţei, din Grecia, s-a infirmat între timp. Pacientul, care este un român stabilit în Marea Britanie, are de fapt varicelă. Acesta se afla în vacanță şi a fost internat în spital, după ce pe corp i-au apărut erupţii asemănătoare celor provocate de variola maimuţei, iar suspiciunile au fost legate de această boală.

sursa

Citește și: Mituri și adevăruri despre implanturile dentare