Rusia a atacat Kievul cu drone kamikaze iraniene

Invadatorii ruși au atacat Kievul cu drone kamikaze iraniene. Două explozii puternice au zguduit luni, 17 octombrie, capitala Ucrainei. În urma atacului asupra cartierului Shevchenko, a izbucnit un incendiu
Anunțul a fost făcut de primarul Kievului, Vladimir Kliciko, pe rețelele de socializare: ”Explozie în cartierul Shevchenkiv – în centrul capitalei. Toate serviciile sunt trimise la fața locului. Mai multe detalii mai târziu.Alerta de raid aerian continuă. Rămâneți în adăposturi!”.

Andriy Yermak, șeful biroului președintelui Zelensky, a declarat că atacurile au fost provocate cu drone kamikaze.
Exploziile s-au produs în jurul orei locale 07:00, anunță corespondentul BBC, Paul Adams care se află în oraș.

Citește și: Nikolai Patrușev: Declarații controversate despre viitorul Moldovei, Ucrainei și poziția Uniunii Europene

Toate instituțiile de învățământ au trecut în mediul online, deoarece alerta de raid aerian a fost anunțată la începutul procesului educațional.

Încă două explozii au avut loc la ora 8.25, în districtul Shevchenko.

Citește și: O pensionară a avut nevoie de trei ambulanțe pentru a ajunge la spital

sursa

Lasă un răspuns