
Aproximativ 22.000 de lucrători din cadrul Ministerului Afacerilor Interne au intervenit, în ultima săptămână, la peste 13.600 de cazuri vizând ordinea publică, semnalate prin numărul unic de urgenţă 112, şi în peste 10.000 de situaţii de urgenţă care au necesitat misiuni ale pompierilor sau SMURD, informează MAI.
Potrivit unui comunicat de presă transmis sâmbătă, dintre cele 13.600 de cazuri care au vizat încălcări ale legislaţiei ce reglementează ordinea publică, 99% au fost gestionate de agenţi şi ofiţeri ai Poliţiei Române, iar restul de Jandarmerie.
Citește și: Accident grav pe DN1: Două femei și-au pierdut viața într-un impact violent
De asemenea, adaugă sursa citată, dintre cele peste 10.000 de cazuri de situaţii de urgenţă, aproximativ 80% au fost gestionate de echipajele SMURD, fiind vorba de intervenţii pentru acordarea ajutorului medical de urgenţă şi transportul la spitale.
Inspectoratul General de Aviaţie a executat, în intervalul amintit, 60 misiuni aero-medicale.
`În afara situaţiilor gestionate în urma apelurilor primite la 112, Poliţia Română a desfăşurat, în aceeaşi perioadă, 1.622 misiuni ordonate în urma cărora au fost constatate 64.200 fapte contravenţionale, valoarea totală a amenzilor aplicate fiind de 23.607.938 lei. În această perioadă, au fost reţinute 4.435 permise de conducere şi 1.506 certificate de înmatriculare, au fost prinşi în flagrant 881 autori de infracţiuni şi au fost depistate 104 persoane urmărite naţional sau internaţional”, se mai precizează în comunicat.
Totodată, menţionează autorităţile, în urma activităţilor judiciare, poliţiştii au identificat 325 autori în dosarele penale aflate în evidenţă, până atunci, cu autor necunoscut.
Citește și: Incendiu în parcarea subterană a unui complex din Ștefăneștii de Jos
„Peste 2.800 de jandarmi au asigurat măsurile de ordine publică la 277 manifestări. Efectivele de jandarmi au executat zilnic misiuni în urma cărora au constatat 145 de infracţiuni şi au aplicat 2.531 sancţiuni contravenţionale în valoare de 621.880 lei. De asemenea, jandarmii au prins în flagrant 141 autori de infracţiuni”, menţionează MAI.
Poliţiştii de frontieră au constatat 115 infracţiuni, dintre care 48 la controlul frontierei şi 67 la supravegherea frontierei, fiind aplicate 140 sancţiuni contravenţionale, în valoare totală de 84.160 lei.
Citește și: Copilul salvat din râul Mureș a murit la spital
„Inspectoratul General pentru Imigrări a organizat 40 acţiuni, în urma cărora au fost depistaţi 69 cetăţeni străini cu şedere ilegală. Ofiţerii IGI au luat în custodie publică nouă cetăţeni străini şi au participat la repatrierea, returnarea şi expulzarea de pe teritoriul naţional al României a 11 cetăţeni străini”, se mai arată în comunicat.
sursa