
Americanca Tori Penso a devenit a doua femeie din istorie care a arbitrat un meci din cadrul Cupei Mondiale masculine, la ediția din 2026.
Penso, în vârstă de 39 de ani, a condus la centru partida dintre Cehia și Africa de Sud, încheiată la egalitate, scor 1-1, în etapa a doua a grupei A, relateaza stiripesurse.ro.
Anterior, ea a arbitrat mai multe competiții internaționale, inclusiv meciul Argentina – Venezuela din octombrie 2025 și două partide la Cupa Mondială a Cluburilor vara trecută.
Recordul de a fi prima femeie arbitru la un Campionat Mondial masculin a fost stabilit de Stéphanie Frappart, la meciul Costa Rica-Germania din 1 decembrie 2022.
În grupa A, Mexic conduce clasamentul cu 3 puncte, urmat de Coreea de Sud, tot cu 3 puncte. Cehia și Africa de Sud au câte un punct.







