Alerta in tara! Virusul care face victime in spitalele din Romania. 28 de persoane in stare grava, iar peste un milion de persoane sunt imunizate!

Un virus periculos a intrat in Romania, 28 de persoane sunt in stare critica de la inceputul sezonului, iar peste un milion de romani, au un risc mare la imnunitate, isr acestia au fost imunizati cu antigripal, relateaza a1.ro.

S-au inregistrat 17 victime de la 3-9 decembrie cu un virus gripal periculos.

Citește și: Trei persoane din comuna Crasna, reținute pentru lovire și tulburarea ordinii publice

Conform INSP, la nivel naţional, numărul total de cazuri de infecţii respiratorii acute (gripă clinică, infecţii virale ale căilor respiratorii superioare şi pneumonii) a fost de 88.387.

Cele 28 de cazuri de gripă de la începutul sezonului se împart astfel: cinci cazuri gripă cu virus AH1, două cu virus AH3, 20 cu virus A nesubtipat şi un caz cu virus B.

Citește și: Autocisternă încărcată cu benzină răsturnată la intrarea în Fălticeni dinspre Spătărești: Trafic deviat și intervenție de urgență