
Scandal mare sâmbătă la Focșani și Iași, în ziua Unirii Principatelor. AUR-iștii și fanii Dianei Șoșoacă au venit la festivități nu pentru a aprecia unitatea, ci pentru a huidui și a se îmbrânci cu jandarmii. Nicușor Dan a fost ținta huiduielilor, chiar și în timp ce se-ntonau imnul național. Președintele României i-a cerut să se oprească, dar au continuat până la capăt, scrie romaniatv.net.
Ce S-a Întâmplat: Patriotism „Original”
Suveraniștii lui George Simion și fanii Dianei Șoșoacă s-au manifestat atât la Focșani, cât și la Iași, cu ocazia prezenței lui Nicușor Dan la evenimentele organizate. Au huiduit în timpul discursurilor și în timpul intonării imnului național. S-au îmbrâncit și cu jandarmii.
Nicușor Dan i-a cerut să se oprească: „Vă rog, în spiritul acelei României în care vrem să trăim cu toții: vă rog să nu mai huiduiți pe imnul național și pe ceremoniile de comemorare a eroilor.” Mesajul a fost zadarnic. AUR-iștii și fanii lui Șoșoacă s-au ținut de scandal până la capăt.
Premierul Bolojan S-a „Ascuns” la o Ceremonie Discretă
Pe de altă parte, Nicușor Dan și Ilie Bolojan au fost despărțiți în ziua Unirii Principatelor. Șeful statului a ținut piept huiduielilor. Premierul s-a „ascuns” la o ceremonie discretă, desfășurată la monumentul domnitorului Alexandru Ioan Cuza.
Bolojan a declarat: „Astăzi marcăm Unirea Țării Române cu Moldova, realizată la 24 ianuarie 1859. Unirea Principatelor Române a fost posibilă prin decizii asumate de lideri care au acționat responsabil și cu gândul la viitor.”
Importanța Zilei: 167 de Ani
Liderul PSD, Sorin Grindeanu, a subliniat pe Facebook că Unirea Principatelor reprezintă „primul pas istoric important pentru reconstrucția României.” „24 ianuarie 1859 – ziua în care s-a făcut primul pas istoric important pentru construcția României! Aniversăm astăzi 167 de ani. Este un moment istoric care a fost posibil datorită unității românilor și viziunii clasei politice de la acea vreme. Aceeași determinare și viziune clară au contribuit, în diverse momente istorice, la construcția României moderne, stat membru al Uniunii Europene și al NATO.”
Dar în timp ce politicienii vorbeau de unitate, AUR și Șoșoacă demonstrau ceva cu totul altceva.







