Joe Biden, va furniza 500 de milioane de doze de vaccin Pfizer Covid-19 către aproximativ 100 de țări

Aproximativ 200 de milioane de doze vor fi distribuite anul acesta, iar restul distribuite în 2022.

SUA au fost supuse presiunii de a face mai mult pentru a crește vaccinarea în țările sărace.

Citește și: Zeci de români eliberați din sclavie în Spania

Miscarea vine în momentul în care domnul Biden se lansează în prima sa călătorie în străinătate ca președinte american.

Casa Albă nu a comentat oficial planul de lansare a 500 de milioane de doze în întreaga lume.

Citește și: Trump cere Ucrainei „minereuri rare” pentru continuarea ajutorului

Însă întrebat dacă guvernul SUA are o strategie de vaccinare pentru lume, domnul Biden a spus: „Am una și o voi anunța”, înainte de a urca pe Air Force One.

O mulțime dornică și-a așteptat sosirea miercuri la baza aeriană RAF Mildenhall din Suffolk, dornică să surprindă Air Force One.

Citește și: Dronă survolează neautorizat Moldova, amenințare la securitate

Domnul Biden va întâlni parteneri europeni și președintele rus Vladimir Putin.

Călătoria de opt zile va începe cu o întâlnire joi cu premierul britanic Boris Johnson, înainte ca cei doi lideri să plece la summit-ul G7.
PUBLICITATE

De asemenea, se va întâlni cu regina la castelul Windsor și se va alătura primului său summit NATO ca președinte. El a spus că călătoria este despre „America care adună democrațiile lumii” .
sursa

Lasă un răspuns